Odpočinek a nabírání energie při migréně

Migréna a její projevy

Migréna není jen "běžnou bolestí hlavy", ale větším či menším záchvatovitým oslabením až výpadkem energie v oblasti hlavových nervů a oslabením prokrvení hlavových cév. Toto oslabení může a nemusí být provázeno viditelnými změnami ve vnímání - aurou. Je však vždy následované bolestmi hlavy, kdy postižená oblast "přichází k sobě" a regeneruje se.

Migréna se projevuje právě v okamžiku výraznějšího vyčerpání, např. po nedostatečně prospané noci nebo po psychicky a fyzicky náročném výkonu nebo emočním vypětí.

Příčiny migrény

Příčiny migrény mohou být velmi komplexní a různorodé:

  • Blokády a oslabení v oblasti krční, hrudní páteře, mezi lopatkami - často ze špatného držení těla, nedostatečného pohybu a souvisejícího nedostatečného prokrvení, nedovyživování a degenerace, opakovaných stereotypních pohybů. Nejčastější příčinou bolestí hlavy jsou právě problémy s krční páteří, blokády žeber a ztuhlost mezižeberních a/nebo trapézových svalů. Mohou se vyskytovat problémy s nádechem, bolesti pod lopatkou, bolesti ramene, ruky, mezi prsty na ruce. Ztuhlost může souviset s dále uváděnými toxiny.
  • Oslabená játra, nedostatečná přeměna toxinů, nahromadění toxinů a nezpracovaných metabolitů (velmi časté).
  • Kolísání prokrvení a saturace kyslíkem (problémy s ledvinami, které řídí termoregulaci, oběh vody a krevní tlak - adrenální únava; problémy s dýcháním; problémy s prokrvením a tlakem mohou pocházet také od jater).
  • Alergické a intoleranční reakce na špatně snášené látky z potravy a na plyny-tvořící chemická aditiva/toxiny - reakce na soli (chemicky vyráběná kuchyňská sůl, solné konzervanty jako dusitany, sorbany, ochucovadla/aromata jako glutamáty - MSG), čpavé látky jako jsou siřičitany, ale i další plyny-generující aromatická ochucovadla a pochutiny. Tyto látky mohou vést ke zvýšené produkci histaminu, dušnosti, otokům, roztahování cév v periferních oblastech, změnám tlaku, bolestem ve střevech, nadýmání (plynatosti), křečím, dušnosti, ztuhlosti, bolestem svalů, nervů, hlavy. Může docházet k hromadění některých toxinů v těle.
  • Častější nekompenzované výkyvy glykemie, diabetické potíže.
  • Srdeční a související plicní onemocnění.
  • Potíže s okem a zrakovým nervem.
  • Virové, plísňové a bakteriální infekce.
  • Nedostatečný/problematický spánek (zejména REM fáze).
  • ...

To vše vede k vyčerpání a bolestem. Možná, a dost pravděpodobná, je kombinace více faktorů.

První pomoc při migréně

Nejlepší první pomocí je tak pro mnoho lidí "spoření energie" a její postupné nabírání: 

Zavření očí (vyhodnocování obrazu je energeticky velmi náročné), ulehnutí do postele v tiché a tmavé místnosti, ulevující chladivé obklady na čelo nebo akutní dodání energie krátkým prohřátím, při vyčerpání povzbuzení trochou cukru, a následně spánek, pokud je to už vzhledem k bolestem a situaci možné.

Nespecifická léčba a navyšování životní energie

Jediná obecně platná léčba na migrénu neexistuje, pokud není nalezena správná příčina, případně chirurgicky odstranitelná příčina (např. utlačovaná céva).

Preventivně je vhodné zamezovat výkyvům energie a dbát právě na dostatečnou rezervu dlouhodobé energie, tj. nevyčerpávání se navečer a včasné uléhání do postele dříve před půlnocí. Hodiny kolem půlnoci (22. h večerní až 2. h ranní) jsou i díky přirozenému vylučování největšího množství melatoninu nejvydatnější z pohledu regenerace a nabírání nové energie.

Podle zkušeností pacientů s migrénou dále dlouhodobě nejvíce pomáhají následující opatření, která by se dala shrnout pod pojem zdravý životní styl. Některým lidem tato opatření pomohla zažehnat migrény úplně. Ve výsledku se možná překvapivě jedná o opatření obecná, která vám mohou pomoci zahnat i různorodé jiné zdravotní problémy.

  • Hydratace (hlavně čistá voda; hydrataci zlepšují nekoncentrované stopové minerály s nízkým obsahem sodíku, měď, křemík, šťavnatá strava, omezení suchých a slaných potravin). Energii podpoří šťáva z citrónu přidaná do vody.
  • Příjem hořčíku s draslíkem a troškou vápníku (který je nejlépe vstřebatelný z rostlinné stravy) a s B6, doplňování vitamínů celé skupiny B (včetně důležitého vitamínu B12). Dostatek vitamínu C ze zeleniny.
  • Omezení solí a solných průmyslových aditiv.
  • Omezení jednoduchých cukrů, které způsobují časté energetické výkyvy, jen krátkodobé nasycení a prozánětlivé reakce. Včetně obdobně fungující bílé mouky, kterou je nejlepší drobně nahradit celozrnnými obilovinami (jáhly, pohanka, ječné kroupy, ovesné vločky, žitná zrna, quinoa, ...), omezení alkoholu, alkoholových kvasných cukrů a větších množství fruktózy, jakýchkoliv přídavků s volnými cukry a škroby. Vynechání slazených a sycených nápojů.
  • Nejíst alespoň 3 h před spaním.
  • Konzumace skutečných základních, sezónních, lokálních potravin. V co nejvyšší dostupné kvalitě.
  • Vynechání stravy, která není snadno trávená a snášená (potravin, které nesvědčí prakticky nikomu: Homogenizované/odstředěné mléko, zejména při nedostatku laktázy, lepek při intoleranci, přílišné množství jednoduchých cukrů/bílé mouky, soli, přespříliš masa, příliš tučná jídla, přepálené rostlinné oleje), potravinářská aditiva a dráždivá ochucovadla a potraviny.
  • Vynechání nebo omezení alkoholu a kofeinu a soli, tj. narušitelů činnosti nervové soustavy.
  • Vyhýbání se toxinům a potenciálním pesticidům (nesezónnímu jídlu a chemikáliím v okolním prostředí).
  • Vyhýbání se látkám ovlivňujícím přirozené vylučování hormonů (včetně hormonální antikoncepce).
  • Spíše menší porce kvalitního jídla (odlehčení trávení a játrům). Je důležité udržovat bříško uvolněné a spokojené zároveň.
  • Detoxikace a posílení jater. Včetně detoxikace od nevhodných bakterií, virů a parazitů, pokud na některé máte podezření. Viry a bakterie často napadají a zatěžují právě játra. Játra jsou veledůležitým orgánem s řadou funkcí. Zdraví jater mj. souvisí i se zdravým zrakem, nervovou soustavou, pokožkou a tkáněmi obecně, s přeměnou vitamínů, metabolismem sacharidů, tuků a bílkovin, krevním tlakem, čistotou krve, s hydratací, pružností šlach, vazů a kloubů.
  • Posílení ledvin: Přísun vody. Omezení potravin, které ledvinám nesvědčí. Udržování ledvin v teple. Lidé, kteří se dobře starají o své ledviny, se dožívají vysokého věku.
  • Pravidelný včasný spánek dříve před půlnocí. V tmavé, chladné, větrané místnosti. Více viz Klíčová opatření pro regenerující spánek.
  • Bylinky na prokrvení: Ginkgo biloba. Mátové, mentolové masti, které prokrvují a hydratují. Také bezpečné zdroje omega-3 jako je mořský plankton - kril.
  • Hluboké pomalé vydatné dýchání do břicha, kdykoliv pociťujete tíseň, dušnost nebo bolest. Pravidelný dostatečný přísun kyslíku. Strečink bránice.
  • Pravidelný pohyb. Fyzioterapeutická cvičení (pro příjemné rozvolnění). Procvičování páteře, včetně opatrného rozcvičování krku a hlavy, zasunování/zatlačování krku dozadu (spíše než jen záklony). Více chození. Dlouhé procházky, ideálně i před spaním (doslova čistí hlavu, zlepšují spánek a prohřívají). Velmi vhodné na prokrvení krku a hlavy je plavání, kroužení rameny. Velmi nápomocné jsou drobné fyzické práce.
  • Držení vzpřímené páteře, vypnuté pořádně nahoru. Ramena se pak správně zasunou dozadu. Neutlačování beder a meziobratlových plotének. Protahování a masírování krční páteře, šíjových a zádových svalů a lopatek a uvolňování spasmů mezižeberních, trapézových, mezilopatkových svalů. Hlava se pak bude lépe zásobovat krví - kyslíkem a živinami.
  • Procvičování a masírování očí. Nechat oči pravidelně odpočinout.
  • Zvlhčování okolního prostředí, inhalace. Uvolnění a zlepšení funkce plic.
  • Záměrné pěstování životní pohody a pozitivního myšlení: Co nejvíce omezovat vypětí a stres (nevyčerpávat si nervy a uskromnit se na základních, jednoduchých, skutečně přínosných a funkčních věcech a činnostech - méně je mnohdy více; raději dávat pozornost vlastnímu tělu a vlastním srdečním záležitostem). Relaxační činnosti pro oblažení ducha, těla i mysli. Harmonické zacházení se sebou. Užší tělesný kontakt, i se svými nejbližšími.

Nejlepší je taková opatření zavádět postupně a pomalu se s nimi sžívat. Spolu pak vytvoří výrazný efekt, který se s odstupem času dříve nebo později projeví i ve zlepšování zdravotního stavu.

A jak se daří vám potírat únavu, bolesti hlavy, vyčerpání a nabírat novou životní sílu? Pokud máte nějaký osvědčený recept, klidně se o něj podělte v komentářích.

Napsat komentář

Povinné údaje jsou označeny *. Emailová adresa nebude zveřejněna. Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů.

Radek Beran
Radek Beran

Pomohu Vám zaléčit chronické potíže a dosáhnout kvalitní regenerace skvělými spánkovými návyky. Pomocí klíčových návyků pro vaše zdraví získáte novou energii do života. Napsal jsem pro Vás zdarma e-book Klíčová opatření pro regenerující spánek. Přečtěte si můj příběh.